THK Model Uçak Serbest Model Rehber Öğretmen Başlangıç Kursu

2013/3 model uçak serbest model rehber öğretmen başlangıç kursunun ardından izlenimlerimi paylaşayım ve biraz bilgi vereyim.

ulaşım:
marmara bölgesinden gideceklere tavsiyem şudur: otobüs ile eskişehir’e gidip, inönü’ye tekrar dönerek kaybedeceğiniz yaklaşık 90 dakikayı ve 10 tl’yi geri kazanmak için, bilecik’in ilçesi olan bozüyük’e bilet alın. burada inönü kampının içine giren midibüsler mevcut. bozüyük’te ismet inönü caddesindeki ptt önünden kalkıyorlar ve yaklaşık 3 tl gibi uygun bir fiyata sizi kampın içine kadar bırakıyorlar. sıkıntı yaşayabileceğiniz tek nokta, gün içindeki seferler arasındaki bekleme süresinin fazlalığı. bozüyük’ten inönü’ye sefer saatleri: 08:00, 10:30, 12:00, 14:00, 16:40, 18:30

detaylı bilgi için

teçhizat:
kampa giderken yanınızda banyo ve el havlusu, şampuan, duş jeli ve süngeri, tuvalet kağıdı, tıraş makinesi, üçlü priz, terlik, kalın kıyafet ve horlama seslerinden kurtulmak için kulak tıkacı olsun. varsa yanınıza iş önlüğü de alın. tesviye sırasında her tarafını talaş tozu oluyor. kahvaltı, bir parça peynir, biraz zeytin, bir adet bal ve tereyağından oluştuğu için doymama ihtimaline karşı marketten krem peynir ve nutella alıp dolabınızda muhafaza edebilirsiniz. “peynir bu dolapta ekşir.” demeyin, zira inönü’nün sıcaklığı 10-15 derece arasında değişiyor. odalar da bundan nasibini alıyor.

eğitim:
teori ve uygulama alanının olduğu bu kursta teorik anlamda toplamda 90 dakikayı geçmeyen, uçuş ve aerodinamik ile ilgili sunumlar yapıldı. aslına bakılırsa bu 90 dakikanın 60 dakikasını THK’yı ve İnönü Kampı’nı anlatan sunumlar oluşturdu. Kalan 30 dakikalık kısımda da aerodinamik ve model uçaklarla ilgili sunum ve görüntüler vardı.

Dersler 9:30’da başlıyor; iki çay molası ve bir öğle yemeğinin ardından 16:30’da bitiyor. Bu zaman diliminde atölyede ayakta kalmak sureti ile uçağın tesviye işlerine başlıyorsunuz. Model uçak binası tek katlı ve iki derslikten oluşuyor. İkinci derslik ve çalışma ortamı şu şekilde:

03072013_001

Atölye 2

Aldığım eğitimden memnum ayrılmadım çünkü burada bulunan model uçak serbest model eğitmenlerinin bazıları yetişkin eğitimi konusunda yeterli değil, iletişim becerileri konusunda eksik. Kısacağı öğretmenlik niteliğine sahip değil. Fakat bir şekilde saymanlıktan eğitim kadrosu içine dahil olmuş. Uçakları yaparken neyi niçin bir yere yerleştirdiğimiz sorusuna cevap vermeyen, üzerine öğretmenlere bağıran eğitmen tipi de mevcut. Bu sebeple T.’nin grubundan uzak durun, mümkünse onun grubuna dahil olmayın. Hem diğer gruba göre geri kalırsınız, hem de azar işitirsiniz ve malzeme konusunda sıkıntı yaşarsınız.

Son noktayı da şu şekilde koymak istiyorum:
Yaptığınız model uçağı evinize götürmek istiyorsanız, odanıza büyükçe bir karton koli ve koli bantı temin edin. Son gün, uçakların sahada denenmesinin ardından nakliye halinde kırılmaması için çok ihtiyacınız olarak.

03072013_002

Kırlangıç Modeli Kanat

04072013

Yıldırım Modeli Gövde

06072013_002

Yıldırım Modeli Eğitim Sorumlusu Mustafa Dişdiş’in Elinde Uçuşa Hazır

06072013

Kırlangıç ve Yıldırım Bitmiş Hali

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Eğitim, Kişisel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s