İnternet Başında Harcadığınız Zamanı Takip Edebileceğiniz Bir Eklenti

İnternet başında belli sitelerde, özellikle de sosyal ağlarda bir sürü zamanını boşa harcayan ya da harcadığını düşünen ve bundan bir şekilde kurtulmak isteyip de kurtulamayanlar için geliştirilmiş bir eklenti: Nanny for Google Chrome (TM). Eklentiyi kullanarak üreticiliğinizi engelleyen sitelere zaman sınırlaması koyabiliyor ya da hangi sitede bir gün içinde ne kadar zaman harcadığınızı öğrenebiliyorsunuz.

Yapmanız gereken, Chrome Web Mağazası‘ndan ücretsiz olarak indirip, tarayıcınıza kurmak. Tarayıcı olarak da Google Chrome kullanmanız gerekiyor. Firefox kullanıyorsanız üzülmeyin. Sizin için de aynı işlevi gören Leechblock eklentisi mevcut. Eklentiyi kurduktan sonra, tarayıcınızdaki araçlar sekmesinden uzantılara tıklayıp Nanny for Google Chrome‘un seçeneklerine giriyorsunuz. Sonrasında bu ekranla karşılaşacaksınız.

1

Blocked URLs (engellenmiş adresler) kısmına süre sınırlaması getirmek istediğiniz sitelerin adreslerini giriyor ve ne kadar zaman geçirmek istediğinizi belirtiyorsunuz. Ardından LockDown (tecrit) sekmesine gelerek buradan LockDown ayarlamasını yapıyorsunuz, yani sitenin ne kadar süre engelli kalmasını istediğinizi ayarlıyorsunuz. O site için belirlediğiniz süre dolduğunda ise şu ekranla karşılaşıyorsunuz:

3

Whitelisted URLs (temiz olan adresler) kısmına ise süre sınırlaması getirmeden, içerisinde ne kadar zaman harcadığınızı öğrenmek istediğiniz sitelerin adreslerini giriyorsunuz. Gün sonunda Statistics bölümü kullanarak hangi sitede ne kadar zaman harcadığınızın istatistiğini bar ya da pasta grafiği olarak görebiliyorsunuz.

2

Not: Engellediğiniz sitenin ayarları üzerinde değişiklik yapmak ya da engeli kaldırmak istediğinizde sizi biraz uğraştırıyor. Klavyeniz hızlı ise fazla zorlanmayacaksınız.

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Bilgisayar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s